Toggle menu
Toggle preferences menu
Toggle personal menu
Et ole kirjautunut
Your IP address will be publicly visible if you make any edits.

Ero sivun ”Peltava” versioiden välillä

Sarastus Wikistä
Lakeuksille (keskustelu | muokkaukset)
Oikeuskansleri poistettu kultahovin jäsenlistasta.
Haskraw (keskustelu | muokkaukset)
Ja vikat Canute-päivitykset
 
(4 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä)
Rivi 9: Rivi 9:
! colspan="2" style="color:white; font-size:Medium; text-align:center" |<small>'''Peltavan Herttuakunta'''</small>
! colspan="2" style="color:white; font-size:Medium; text-align:center" |<small>'''Peltavan Herttuakunta'''</small>
|- style="vertical-align:middle;"
|- style="vertical-align:middle;"
| style="height:100px" valign="top" |[[Tiedosto:peltava.png|keski|250x250px]]
| style="height:100px" valign="top" |[[Tiedosto:PeltavanUusinVaakuna.png|keski|250x250px]]
|-
|-
! colspan="2" style="font-size:x-small; text-align:center; color:gray" |''Peltavan Vaakuna''
! colspan="2" style="font-size:x-small; text-align:center; color:gray" |''Peltavan Vaakuna''
Rivi 15: Rivi 15:
|<span style="font-size:small; text-align:center; color:#f5b92f;">__________________________________</span>
|<span style="font-size:small; text-align:center; color:#f5b92f;">__________________________________</span>
|-
|-
|<span style="font-size:small;"> '''Herttua''': <span style="font-size:small;">[[Frozencatfish]]</span></span>
|<span style="font-size:small;"> '''Herttua''': Canute Blakktail</span>
|-
|-
|<span style="font-size:small; text-align:center; color:#f5b92f;; ">__________________________________</span>
|<span style="font-size:small; text-align:center; color:#f5b92f;; ">__________________________________</span>
Rivi 34: Rivi 34:
</div>
</div>
----
----
[[Tiedosto:peltava.png|vasen|128x128px| ]]
[[Tiedosto:PeltavanUusinVaakuna.png|vasen|128x128px| ]]
'''Peltavan herttuakunta''' tai paremmin tunnettuna '''Peltava''' on maatalouslääni Hiidensaarella, [[Sarastus|Sarastuksen valtakunnassa]]. Sen alue käsittää vuoristot ja Hiidensaaren kaksi jokea.
'''Peltavan herttuakunta''' tai paremmin tunnettuna '''Peltava''' on maatalouslääni Hiidensaarella, [[Sarastus|Sarastuksen valtakunnassa]]. Sen alue käsittää vuoristot ja Hiidensaaren kaksi jokea.


Rivi 47: Rivi 47:
ElkkuSorsan vasallius päättyi myöhemmin vasallisopimuksen purkautuessa.  
ElkkuSorsan vasallius päättyi myöhemmin vasallisopimuksen purkautuessa.  


Nykyisin Peltavaa hallitsee Kruunun nimittämä herttua Frozencatfish.
Uudeksi herttuaksi nousi Kruunun nimittämä Frozencatfish. Hänen alaisuudessaan Peltavan kaupunki rakentui Kultavallin edustalle nopealla aikataululla. Myös Kultavallia laajennettiin, lisäyksinä tärkeät rakennukset kuten oikeussali ja [[kalpea tähti|Kalpean Tähden]] kappeli.
 
Nykyisin Peltavaa hallitsee Blakktail, jolle Frozencatfish siirsi vasalliuden.


<span style="font-size:medium; text-align:center; color:#f5b92f;">'''Talous'''
<span style="font-size:medium; text-align:center; color:#f5b92f;">'''Talous'''
Rivi 63: Rivi 65:
!Titteli
!Titteli
!Kausi
!Kausi
|-
|Canute Blakktail
|[[Herttua/Herttuatar|Herttua]]
|7.12.127 - ''nykyhetki''
|-
|-
|-
|Frozencatfish
|Frozencatfish
|[[Herttua/Herttuatar|Herttua]]
|[[Herttua/Herttuatar|Herttua]]
|17.9.127 - ''nykyhetki''
|17.9.127 - 7.12.127
|-
|-
|[[Avénjen suku|ElkkuSorsa de Avénje]]
|[[Avénjen suku|ElkkuSorsa de Avénje]]
Rivi 78: Rivi 85:
|[[Tulililja|Tulililja Sydänvesi]]
|[[Tulililja|Tulililja Sydänvesi]]
|[[Herttua/Herttuatar|Herttuatar]]
|[[Herttua/Herttuatar|Herttuatar]]
|26.1.127 - ''5.6.127''
|26.1.127 - 5.6.127
|}
|}
{| class="mw-collapsible mw-collapsed wikitable"
{| class="mw-collapsible mw-collapsed wikitable"
Rivi 85: Rivi 92:
!Titteli
!Titteli
|-
|-
|[[Frozencatfish|Frozencatfish]]
|Canute Blakktail
|[[Herttua/Herttuatar|Herttua]]
|[[Herttua/Herttuatar|Herttua]]
|-
|-
|[[Blakktail|Canute Blakktail]]
|
|[[Käskynhaltija|Käskynhaltija]]
|[[Käskynhaltija|Käskynhaltija]]
|-
|-
|[[Tonittaja|Toni Fredrikinpoika]]
|
|[[Kansleri]]
|[[Kansleri]]
|-
|-
|[[Tomu|Tomu von Allstro]]
|
|[[Linnanvouti]]
|[[Linnanvouti]]
|}
|}
[[Luokka:Läänit]]
[[Luokka:Läänit]]

Nykyinen versio 15. joulukuuta 2025 kello 13.30

Peltavan Herttuakunta

Peltavan Herttuakunta
Peltavan Vaakuna
__________________________________
Herttua: Canute Blakktail
__________________________________
Perustettu: 26.1.127
Pääkaupunki: Kultavalli
Katsomus: Kalpea tähti, Totuudenpolku*
__________________________________
*Peltava on uskonnollisesti neutraali,

listattu yleisimmät uskonnot alueella.


Peltavan herttuakunta tai paremmin tunnettuna Peltava on maatalouslääni Hiidensaarella, Sarastuksen valtakunnassa. Sen alue käsittää vuoristot ja Hiidensaaren kaksi jokea.

Historia

Peltava, entiseltä nimeltään Sydänvesi perustettiin 26.1.127, kun Tulililja löysi Kultavallin linnan rauniot, entisen Mellikan suvun linnan. Hän päätti kunnostaa Kultavallin ja perustaa Sydänveden läänin sen ympärille.

Sydänvesi kasvoi nopeasti ja se oli osa Polkukansain yhteisöä, sen vanhempana jäsenenä. Polkukansain yhteisön perustussopimus allekirjoitettiin Kultavallilla. Sydänveden kiinnostus alueidensa laajentamisesta kasvoi ja pian Sydänvedelle myönnettiin eteläinen siirtokunta, Magna. Lopulta Tulililjan innostus Sydänveteen hiipui ja hän oli ajavana voimana Magnan itsenäistymisessä. Muutoksessa Sydänvesi palautui Kruunulle ja Tubaaja nousi Magnan herttuaksi.

Jonkin ajan kuluttua Sydänveden herttuaksi nousi Asward, joka toimi virassaan noin kuukauden ajan edistäen läänin ulkosuhteita. Läänissä ei sisäisesti hirveästi tapahtunut paljoa. Aswardin valtakausi jäi lyhyeksi ja hän siirsi Sydänveden vasalliuden seuraavalle herttualle, ElkkuSorsa de Avénjelle.

ElkkuSorsan vasallius päättyi myöhemmin vasallisopimuksen purkautuessa.

Uudeksi herttuaksi nousi Kruunun nimittämä Frozencatfish. Hänen alaisuudessaan Peltavan kaupunki rakentui Kultavallin edustalle nopealla aikataululla. Myös Kultavallia laajennettiin, lisäyksinä tärkeät rakennukset kuten oikeussali ja Kalpean Tähden kappeli.

Nykyisin Peltavaa hallitsee Blakktail, jolle Frozencatfish siirsi vasalliuden.

Talous

Peltavan talous on maatalouspainotteista sijaintinsa vuoksi. Kasvuvauhti on Peltavassa yksi valtakunnan nopeimmista, mikä mahdollistaa viljan nopean kasvattamisen ja leivän suuren tuotannon.

Peltava on lähellä Kaldavuoren kaivoskylää, joten sinne saapuu paljon uusia pelaajia etsimään ensimmäistä työpaikkaa. Uusille pelaajille tarjotaan lähinnä alkutuotannon ammatteja.

Politiikka

Peltava on yhtenäinen herttuakunta, jota hallitsee herttua. Herttua voi nimittää itselleen neuvonantajia ja delegoida heille tehtäviään, mutta vain herttualla on oikeus säätää lakeja. Peltavan oikeuskansleri vastaa tuomiovallan käytöstä ja lakiesitysten antamisesta herttualle.

Lista Peltavan hallitsijoista.
Nimi Titteli Kausi
Canute Blakktail Herttua 7.12.127 - nykyhetki
Frozencatfish Herttua 17.9.127 - 7.12.127
ElkkuSorsa de Avénje Herttua 21.7.127 - 4.9.127
Asward Herttua 17.6.127 - 21.7.127
Tulililja Sydänvesi Herttuatar 26.1.127 - 5.6.127
Lista Kultahovin jäsenistöstä.
Nimi Titteli
Canute Blakktail Herttua
Käskynhaltija
Kansleri
Linnanvouti