Toggle menu
Toggle preferences menu
Toggle personal menu
Et ole kirjautunut
Your IP address will be publicly visible if you make any edits.

Ero sivun ”Valkeavuo” versioiden välillä

Sarastus Wikistä
Valkeavuon läänille oma wikisivu
Sprisa (keskustelu | muokkaukset)
Päivitetty valkeavuon läänin sivu
 
(7 välissä olevaa versiota 3 käyttäjän tekeminä ei näytetä)
Rivi 6: Rivi 6:
|- style="height:5px; text-align:center"
|- style="height:5px; text-align:center"
|- style="background:#62bffc; height:15px; text-align:center; vertical-align:center; color:white"
|- style="background:#62bffc; height:15px; text-align:center; vertical-align:center; color:white"
! colspan="2" span style="color:white; font-size:Medium; text-align:center" | <small>'''Valkeavuon markkreivikunta'''
! colspan="2" span style="color:white; font-size:medium; text-align:center" | <small>'''Valkeavuon markkreivikunta'''
|-
|-
! colspan="2" span style="font-size:x-small; text-align:center; color:gray" | '''
! colspan="2" span style="font-size:x-small; text-align:center; color:gray" | '''
Rivi 13: Rivi 13:
[[File:Valkeavuo_vaakuna.png|250px|center]]
[[File:Valkeavuo_vaakuna.png|250px|center]]
|-
|-
! colspan="2" span style="font-size:x-small; text-align:center; color:gray" | ''Valkaevuon vaakuna''
! colspan="2" span style="font-size:x-small; text-align:center; color:gray" | ''Valkeavuon vaakuna''
|-
|-
|<span style="font-size:small; text-align:center; color:#202020;">__________________________________
|<div class="center" style="font-size:small;">⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺</div>
|-  
|-  
|<span style="font-size:small;"> '''Markkreivi''':<span style="font-size:small;"> [[Sprisa|Sprisa Valkeavuo]]
|<span style="font-size:small;"> '''Markkreivi''': [[Sprisa|Sprisa Valkeavuo]]
|-  
|-  
|<span style="font-size:small;"> '''Kansleri''':<span style="font-size:small;"> [[Frozencatfish]]
|<span style="font-size:small;"> '''Kansleri''': Ei ketään.
|-  
|-  
|<span style="font-size:small;"> '''Oikeuskansleri''':<span style="font-size:small;"> [[Hegezcc]]
|<span style="font-size:small;"> '''Oikeuskansleri''': [[Hegezcc|W. Hegesé]]
|-
|<div class="center" style="font-size:small;">⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺</div>
|-  
|-  
|<span style="font-size:small;"> '''Kaupunginvouti''':<span style="font-size:small;"> [[tomu_player]]
| <span style="font-size:small;">'''Perustettu''': 23.1.127
|-
|<span style="font-size:small;"> '''Pääkaupunki''': Valkearanta
|-
|-
|<span style="font-size:small; text-align:center; color:#202020;; ">__________________________________
|<span style="font-size:small;"> '''Muut kaupungit''': Malva, kaivoskylä<br> ███████, ██████████
|-
<span style="font-size:small;">'''Perustettu''': 22.1.127
|-
|-
|<span style="font-size:small;"> '''Pääkaupunki''': Valkeavuo
|-
|<span style="font-size:small;"> '''Katsomus''':  [[Kalpea tähti]]
|<span style="font-size:small;"> '''Katsomus''':  [[Kalpea tähti]]
|-
|-
|-  
|-  
|<span style="font-size:small; text-align:center; color:#202020;; ">__________________________________
|<div class="center" style="font-size:small;">⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺</div>
|}
|}
|}
|}
</div>
</div>
-----
-----
‎‎‎[[File:Valkeavuo_vaakuna.png|90px|left]] <small> '''Valkeavuon lääni''' sijaitsee keskellä Sarastusta. Se on [[Sarastus|Sarastuksen]] ensimmäisiä asutuskeskuksia
‎‎‎[[File:Valkeavuo_vaakuna.png|90px|left]] <small> '''Valkeavuon lääni''' sijaitsee saarella, lähestulkoon keskellä [[Sarastus|valtakuntaa]]. Se on yksi ensimmäisistä Sarastuksen nykyisistä asutuskeskuksista.


Valkaevuon lääni koostuu Valkeavuon saaresta jossa sijaitsee läänin pääkaupunki Valkeavuo. Valkaevuon keskellä on suuri tulivuori ja sitä ympäröi metsät ja niityt.
Valkeavuon läänin alue on Valkeavuon tulivuorisaari, jolla sijaitsee myös läänin pääkaupunki Valkearanta. Suuri tulivuori hallitsee saaren maisemaa ja sitä ympäröivät leudot metsät ja niityt.


<span style="font-size:small; text-align:center; color:#62bffc;">'''𝐇𝐀𝐋𝐋𝐈𝐍𝐓𝐎'''
<div class="center" style="color:#62bffc">'''⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐇𝐀𝐋𝐋𝐈𝐍𝐓𝐎 ╺━━━━⸺⸺⸺'''</div>


Valkeavuon hallinto koostuu valkeahovista, jota johtaa [[Sprisa|Sprisa Valkeavuo]], joka toimii läänin ulkopoliittisena johtajana, sekä läänin kaikkivaltiaana.Läänin taloutta ja tiluksia hoitaa kaupunginvouti [[Tomu|tomu_player]]. Läänin sisäpolitiikkaa ja oikeuslaitosta taas hoitaa kansleri [[Frozencatfish]] sekä oikeuskansleri [[Hegezcc]].  
Valkeavuon hallinto koostuu Valkeahovin neuvostosta, jota johtaa Markkreivi [[Sprisa|Sprisa Valkeavuo]]. Markkreivi toimii läänissä suurilta osin ulkopoliittisena johtajana sekä Kruunun vasallina. Läänin turvallisuudesta (ja toistaiseksi vartiostosta) vastaan Oikeuskansleri [[Hegezcc|W. Hegesé]]. Taloudesta vastaa Kaupunginvouti [[OOjaAA]], hän on kuitenkin usein kiireinen tärkeiden tehtävien kanssa.


Sisäpolitiikasta kuitenkin kaikki vastaavat yhdessä valkeahovin kokousten myötä.


<span style="font-size:small; text-align:center; color:#62bffc;">'''𝐌𝐀𝐀𝐍𝐓𝐈𝐄𝐃𝐄'''
<div class="center" style="color:#62bffc">'''⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐌𝐀𝐀𝐍𝐓𝐈𝐄𝐃𝐄 ╺━━━━⸺⸺⸺'''</div>


Valkeavuo on hedelmällistä ja monet lajit viihtyvät siellä hyvin, lämpimän ilmastonsa vuoksi. Saaren keskiosissa olevasta tulivuoresta löytyy malmeja ja kiveä runsaasti.
Valkeavuon maaperä on hedelmällistä ja monet lajit viihtyvätkin siellä hyvin lämpimän ilmaston ansiosta. Saaren keskiosissa olevasta tulivuoresta löytyy malmeja ja kiveä runsaasti.


Pääkaupungin kupeessa on läänin omistama kaivos sekä maatila, jotka tuottavat materiaaleja ja hyödykkeitä, sekä läänille että kaupankäyntiä varten.
Pääkaupungin kupeessa on läänin omistama kaivos sekä maatila, jotka tuottavat materiaaleja ja hyödykkeitä sekä läänille, että kaupankäyntiä varten.


Lääni on sijaintinsa vuoksi kasvava kauppa- ja tapaamispaikka, jossa monet käyvät käsi- ja arkkukauppaa sekä sopivat diplomaattisia välejä.
Lääni on sijaintinsa vuoksi kasvava kauppa- ja tapaamispaikka, jossa monet käyvät käsi- ja arkkukauppaa sekä solmivat diplomaattisia suhteita.


Lääni löytyy


<span style="font-size:small; text-align:center; color:#62bffc;">'''𝐏𝐎𝐋𝐈𝐓𝐈𝐈𝐊𝐊𝐀'''
<div class="center" style="color:#62bffc">'''⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐏𝐎𝐋𝐈𝐓𝐈𝐈𝐊𝐊𝐀 ╺━━━━⸺⸺⸺'''</div>


Valkeavuota hallitsee markkreivi [[Sprisa|Sprisa Valkeavuo]] absoluuttisella vallalla, sekä toimii valkeahovin puheenjohtajana. Valkeahoviin kuuluu mm. Oikeuskansleri, Kaupunginvouti, Kansleri sekä kaartinkomentaja. Valkeahovin jäsenet ovat tasavertaisia markkreiviä lukuunottamatta. On kuitenkin huomioitavaa että jokainen heistä tekee pääsääntöisesti oman osa-alueensa töitä.
Valkeavuossa korkeinta valtaa kantaa markkreivi, joka myös puheenjohtaa Valkeahovin neuvostoa. Valkeahovin muita jäseniä ovat mm. oikeuskansleri, kaupunginvouti, kansleri sekä kaartinkomentaja. Valkeahovin jäsenet ovat keskenään tasavertaisia markkreiviä lukuunottamatta. On kuitenkin huomioitavaa, että jokainen heistä tekee pääsääntöisesti oman osa-alueensa töitä.




<span style="font-size:small; text-align:center; color:#62bffc;">'''𝐕𝐀𝐀𝐊𝐔𝐍𝐀'''
<div class="center" style="color:#62bffc">'''⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐕𝐀𝐀𝐊𝐔𝐍𝐀 ╺━━━━⸺⸺⸺'''</div>


Valkeavuon vaakunan värit ja ritari kuvaavat rehellisyyttä ja ahkeruutta, jotka ovat koko läänin perusta.
Valkeavuon vaakunan värit ja kypärä kuvaavat rehellisyyttä ja ahkeruutta, jotka ovat koko läänin perusta.




[[Luokka:Läänit]]
[[Luokka:Läänit]]

Nykyinen versio 13. tammikuuta 2026 kello 14.59

Valkeavuon markkreivikunta

Valkeavuon markkreivikunta
Valkeavuon vaakuna
⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺
Markkreivi: Sprisa Valkeavuo
Kansleri: Ei ketään.
Oikeuskansleri: W. Hegesé
⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺
Perustettu: 23.1.127
Pääkaupunki: Valkearanta
Muut kaupungit: Malva, kaivoskylä
███████, ██████████
Katsomus: Kalpea tähti
⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺

‎‎‎

Valkeavuon lääni sijaitsee saarella, lähestulkoon keskellä valtakuntaa. Se on yksi ensimmäisistä Sarastuksen nykyisistä asutuskeskuksista.

Valkeavuon läänin alue on Valkeavuon tulivuorisaari, jolla sijaitsee myös läänin pääkaupunki Valkearanta. Suuri tulivuori hallitsee saaren maisemaa ja sitä ympäröivät leudot metsät ja niityt.

⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐇𝐀𝐋𝐋𝐈𝐍𝐓𝐎 ╺━━━━⸺⸺⸺

Valkeavuon hallinto koostuu Valkeahovin neuvostosta, jota johtaa Markkreivi Sprisa Valkeavuo. Markkreivi toimii läänissä suurilta osin ulkopoliittisena johtajana sekä Kruunun vasallina. Läänin turvallisuudesta (ja toistaiseksi vartiostosta) vastaan Oikeuskansleri W. Hegesé. Taloudesta vastaa Kaupunginvouti OOjaAA, hän on kuitenkin usein kiireinen tärkeiden tehtävien kanssa.

Sisäpolitiikasta kuitenkin kaikki vastaavat yhdessä valkeahovin kokousten myötä.

⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐌𝐀𝐀𝐍𝐓𝐈𝐄𝐃𝐄 ╺━━━━⸺⸺⸺

Valkeavuon maaperä on hedelmällistä ja monet lajit viihtyvätkin siellä hyvin lämpimän ilmaston ansiosta. Saaren keskiosissa olevasta tulivuoresta löytyy malmeja ja kiveä runsaasti.

Pääkaupungin kupeessa on läänin omistama kaivos sekä maatila, jotka tuottavat materiaaleja ja hyödykkeitä sekä läänille, että kaupankäyntiä varten.

Lääni on sijaintinsa vuoksi kasvava kauppa- ja tapaamispaikka, jossa monet käyvät käsi- ja arkkukauppaa sekä solmivat diplomaattisia suhteita.


⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐏𝐎𝐋𝐈𝐓𝐈𝐈𝐊𝐊𝐀 ╺━━━━⸺⸺⸺

Valkeavuossa korkeinta valtaa kantaa markkreivi, joka myös puheenjohtaa Valkeahovin neuvostoa. Valkeahovin muita jäseniä ovat mm. oikeuskansleri, kaupunginvouti, kansleri sekä kaartinkomentaja. Valkeahovin jäsenet ovat keskenään tasavertaisia markkreiviä lukuunottamatta. On kuitenkin huomioitavaa, että jokainen heistä tekee pääsääntöisesti oman osa-alueensa töitä.


⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐕𝐀𝐀𝐊𝐔𝐍𝐀 ╺━━━━⸺⸺⸺

Valkeavuon vaakunan värit ja kypärä kuvaavat rehellisyyttä ja ahkeruutta, jotka ovat koko läänin perusta.