Toggle menu
Toggle preferences menu
Toggle personal menu
Et ole kirjautunut
Your IP address will be publicly visible if you make any edits.

Ero sivun ”Valkeavuo” versioiden välillä

Sarastus Wikistä
Sprisa (keskustelu | muokkaukset)
Päivitetty kansleri
Sprisa (keskustelu | muokkaukset)
Päivitetty valkeavuon läänin sivu
 
Rivi 6: Rivi 6:
|- style="height:5px; text-align:center"
|- style="height:5px; text-align:center"
|- style="background:#62bffc; height:15px; text-align:center; vertical-align:center; color:white"
|- style="background:#62bffc; height:15px; text-align:center; vertical-align:center; color:white"
! colspan="2" span style="color:white; font-size:Medium; text-align:center" | <small>'''Valkeavuon markkreivikunta'''
! colspan="2" span style="color:white; font-size:medium; text-align:center" | <small>'''Valkeavuon markkreivikunta'''
|-
|-
! colspan="2" span style="font-size:x-small; text-align:center; color:gray" | '''
! colspan="2" span style="font-size:x-small; text-align:center; color:gray" | '''
Rivi 15: Rivi 15:
! colspan="2" span style="font-size:x-small; text-align:center; color:gray" | ''Valkeavuon vaakuna''
! colspan="2" span style="font-size:x-small; text-align:center; color:gray" | ''Valkeavuon vaakuna''
|-
|-
|<span style="font-size:small; text-align:center; color:#202020;">__________________________________
|<div class="center" style="font-size:small;">⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺</div>
|-  
|-  
|<span style="font-size:small;"> '''Markkreivi''':<span style="font-size:small;"> [[Sprisa|Sprisa Valkeavuo]]
|<span style="font-size:small;"> '''Markkreivi''': [[Sprisa|Sprisa Valkeavuo]]
|-  
|-  
|<span style="font-size:small;"> '''Kansleri''':<span style="font-size:small;"> [[Roteva]]
|<span style="font-size:small;"> '''Kansleri''': Ei ketään.
|-  
|-  
|<span style="font-size:small;"> '''Oikeuskansleri''':<span style="font-size:small;"> [[Hegezcc]]
|<span style="font-size:small;"> '''Oikeuskansleri''': [[Hegezcc|W. Hegesé]]
|-
|-
|<span style="font-size:small; text-align:center; color:#202020;; ">__________________________________
|<div class="center" style="font-size:small;">⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺</div>
|-  
|-  
|  <span style="font-size:small;">'''Perustettu''': 23.1.127
|  <span style="font-size:small;">'''Perustettu''': 23.1.127
|-
|-
|<span style="font-size:small;"> '''Pääkaupunki''': Valkearanta
|<span style="font-size:small;"> '''Pääkaupunki''': Valkearanta
|-  
|-
|<span style="font-size:small;"> '''Muut kaupungit''': Malva, kaivoskylä<br> ███████, ██████████
|-
|<span style="font-size:small;"> '''Katsomus''':  [[Kalpea tähti]]
|<span style="font-size:small;"> '''Katsomus''':  [[Kalpea tähti]]
|-
|-
|-  
|-  
|<span style="font-size:small; text-align:center; color:#202020;; ">__________________________________
|<div class="center" style="font-size:small;">⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺</div>
|}
|}
|}
|}
Rivi 41: Rivi 43:
Valkeavuon läänin alue on Valkeavuon tulivuorisaari, jolla sijaitsee myös läänin pääkaupunki Valkearanta. Suuri tulivuori hallitsee saaren maisemaa ja sitä ympäröivät leudot metsät ja niityt.
Valkeavuon läänin alue on Valkeavuon tulivuorisaari, jolla sijaitsee myös läänin pääkaupunki Valkearanta. Suuri tulivuori hallitsee saaren maisemaa ja sitä ympäröivät leudot metsät ja niityt.


<span style="font-size:small; text-align:center; color:#62bffc;">'''𝐇𝐀𝐋𝐋𝐈𝐍𝐓𝐎'''
<div class="center" style="color:#62bffc">'''⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐇𝐀𝐋𝐋𝐈𝐍𝐓𝐎 ╺━━━━⸺⸺⸺'''</div>


Valkeavuon hallinto koostuu Valkeahovin neuvostosta, jota johtaa markkreivi [[Sprisa|Sprisa Valkeavuo]]. Markkreivi toimii läänissä ulkopoliittisena johtajana sekä Kruunun vasallina. Läänin taloutta ja tiluksia hoitaa kaupunginvouti Donitsikoira. Läänin sisäpolitiikkaa ja oikeuslaitosta puolestaan hoitaa oikeuskansleri [[Hegezcc]] yhdessä Markkreivin kanssa.
Valkeavuon hallinto koostuu Valkeahovin neuvostosta, jota johtaa Markkreivi [[Sprisa|Sprisa Valkeavuo]]. Markkreivi toimii läänissä suurilta osin ulkopoliittisena johtajana sekä Kruunun vasallina. Läänin turvallisuudesta (ja toistaiseksi vartiostosta) vastaan Oikeuskansleri [[Hegezcc|W. Hegesé]]. Taloudesta vastaa Kaupunginvouti [[OOjaAA]], hän on kuitenkin usein kiireinen tärkeiden tehtävien kanssa.


Sisäpolitiikasta kuitenkin kaikki vastaavat yhdessä valkeahovin kokousten myötä.


<span style="font-size:small; text-align:center; color:#62bffc;">'''𝐌𝐀𝐀𝐍𝐓𝐈𝐄𝐃𝐄'''
<div class="center" style="color:#62bffc">'''⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐌𝐀𝐀𝐍𝐓𝐈𝐄𝐃𝐄 ╺━━━━⸺⸺⸺'''</div>


Valkeavuon maaperä on hedelmällistä ja monet lajit viihtyvätkin siellä hyvin lämpimän ilmaston ansiosta. Saaren keskiosissa olevasta tulivuoresta löytyy malmeja ja kiveä runsaasti.
Valkeavuon maaperä on hedelmällistä ja monet lajit viihtyvätkin siellä hyvin lämpimän ilmaston ansiosta. Saaren keskiosissa olevasta tulivuoresta löytyy malmeja ja kiveä runsaasti.
Rivi 55: Rivi 58:




<span style="font-size:small; text-align:center; color:#62bffc;">'''𝐏𝐎𝐋𝐈𝐓𝐈𝐈𝐊𝐊𝐀'''
<div class="center" style="color:#62bffc">'''⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐏𝐎𝐋𝐈𝐓𝐈𝐈𝐊𝐊𝐀 ╺━━━━⸺⸺⸺'''</div>


Valkeavuossa korkeinta valtaa kantaa markkreivi, joka myös puheenjohtaa Valkeahovin neuvostoa. Valkeahovin muita jäseniä ovat mm. oikeuskansleri, kaupunginvouti, kansleri sekä kaartinkomentaja. Valkeahovin jäsenet ovat keskenään tasavertaisia markkreiviä lukuunottamatta. On kuitenkin huomioitavaa, että jokainen heistä tekee pääsääntöisesti oman osa-alueensa töitä.
Valkeavuossa korkeinta valtaa kantaa markkreivi, joka myös puheenjohtaa Valkeahovin neuvostoa. Valkeahovin muita jäseniä ovat mm. oikeuskansleri, kaupunginvouti, kansleri sekä kaartinkomentaja. Valkeahovin jäsenet ovat keskenään tasavertaisia markkreiviä lukuunottamatta. On kuitenkin huomioitavaa, että jokainen heistä tekee pääsääntöisesti oman osa-alueensa töitä.




<span style="font-size:small; text-align:center; color:#62bffc;">'''𝐕𝐀𝐀𝐊𝐔𝐍𝐀'''
<div class="center" style="color:#62bffc">'''⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐕𝐀𝐀𝐊𝐔𝐍𝐀 ╺━━━━⸺⸺⸺'''</div>


Valkeavuon vaakunan värit ja kypärä kuvaavat rehellisyyttä ja ahkeruutta, jotka ovat koko läänin perusta.
Valkeavuon vaakunan värit ja kypärä kuvaavat rehellisyyttä ja ahkeruutta, jotka ovat koko läänin perusta.

Nykyinen versio 13. tammikuuta 2026 kello 14.59

Valkeavuon markkreivikunta

Valkeavuon markkreivikunta
Valkeavuon vaakuna
⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺
Markkreivi: Sprisa Valkeavuo
Kansleri: Ei ketään.
Oikeuskansleri: W. Hegesé
⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺
Perustettu: 23.1.127
Pääkaupunki: Valkearanta
Muut kaupungit: Malva, kaivoskylä
███████, ██████████
Katsomus: Kalpea tähti
⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺⸺

‎‎‎

Valkeavuon lääni sijaitsee saarella, lähestulkoon keskellä valtakuntaa. Se on yksi ensimmäisistä Sarastuksen nykyisistä asutuskeskuksista.

Valkeavuon läänin alue on Valkeavuon tulivuorisaari, jolla sijaitsee myös läänin pääkaupunki Valkearanta. Suuri tulivuori hallitsee saaren maisemaa ja sitä ympäröivät leudot metsät ja niityt.

⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐇𝐀𝐋𝐋𝐈𝐍𝐓𝐎 ╺━━━━⸺⸺⸺

Valkeavuon hallinto koostuu Valkeahovin neuvostosta, jota johtaa Markkreivi Sprisa Valkeavuo. Markkreivi toimii läänissä suurilta osin ulkopoliittisena johtajana sekä Kruunun vasallina. Läänin turvallisuudesta (ja toistaiseksi vartiostosta) vastaan Oikeuskansleri W. Hegesé. Taloudesta vastaa Kaupunginvouti OOjaAA, hän on kuitenkin usein kiireinen tärkeiden tehtävien kanssa.

Sisäpolitiikasta kuitenkin kaikki vastaavat yhdessä valkeahovin kokousten myötä.

⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐌𝐀𝐀𝐍𝐓𝐈𝐄𝐃𝐄 ╺━━━━⸺⸺⸺

Valkeavuon maaperä on hedelmällistä ja monet lajit viihtyvätkin siellä hyvin lämpimän ilmaston ansiosta. Saaren keskiosissa olevasta tulivuoresta löytyy malmeja ja kiveä runsaasti.

Pääkaupungin kupeessa on läänin omistama kaivos sekä maatila, jotka tuottavat materiaaleja ja hyödykkeitä sekä läänille, että kaupankäyntiä varten.

Lääni on sijaintinsa vuoksi kasvava kauppa- ja tapaamispaikka, jossa monet käyvät käsi- ja arkkukauppaa sekä solmivat diplomaattisia suhteita.


⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐏𝐎𝐋𝐈𝐓𝐈𝐈𝐊𝐊𝐀 ╺━━━━⸺⸺⸺

Valkeavuossa korkeinta valtaa kantaa markkreivi, joka myös puheenjohtaa Valkeahovin neuvostoa. Valkeahovin muita jäseniä ovat mm. oikeuskansleri, kaupunginvouti, kansleri sekä kaartinkomentaja. Valkeahovin jäsenet ovat keskenään tasavertaisia markkreiviä lukuunottamatta. On kuitenkin huomioitavaa, että jokainen heistä tekee pääsääntöisesti oman osa-alueensa töitä.


⸺⸺⸺━━━━╸ 𝐕𝐀𝐀𝐊𝐔𝐍𝐀 ╺━━━━⸺⸺⸺

Valkeavuon vaakunan värit ja kypärä kuvaavat rehellisyyttä ja ahkeruutta, jotka ovat koko läänin perusta.