Lisää toimintoja
p Lisätty muistiinpano |
Päivitystä ja korjauksia tänne |
||
| Rivi 24: | Rivi 24: | ||
'''Taidekilta''' on [[Kalmakorpi|Kalmakorvella]] perustettu yhdistys, jonka jäseniä ovat taiteilijat ja taidetta arvostelevat. Taidekillan tavoitteena on toimintansa kautta madaltaa kynnystä taiteiluun ryhtymiselle, luoda ja jakaa taidetta koko kuningaskuntaan, ja antaa taiteilijoille mahdollisuus tehdä järjestäytynyttä yhteistyötä. | '''Taidekilta''' on [[Kalmakorpi|Kalmakorvella]] perustettu ja kuningaskunnan laajuisesti toimiva yhdistys, jonka jäseniä ovat taiteilijat ja taidetta arvostelevat. Taidekillan tavoitteena on toimintansa kautta madaltaa kynnystä taiteiluun ryhtymiselle, luoda ja jakaa taidetta koko kuningaskuntaan, ja antaa taiteilijoille mahdollisuus tehdä järjestäytynyttä yhteistyötä. Killalla on omat tilansa [[Saronia|Soleasaarella]] ja [[Valkeavuo|Valkearannassa]]. | ||
=== Toiminta === | === Toiminta === | ||
| Rivi 37: | Rivi 37: | ||
jokaikinen liittynyt 6.7.127. | jokaikinen liittynyt 6.7.127. | ||
--> | --> | ||
Alkuperäiset jäsenet ovat olleet perustamassa kiltaa Nokkoshovilla 6.7.127. | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
| Rivi 82: | Rivi 82: | ||
|- | |- | ||
|[[Haskraw|Haskraw Sirén]] | |[[Haskraw|Haskraw Sirén]] | ||
|6.7.127 | |||
|- | |||
|[[hemuwu]] | |||
|6.7.127 | |6.7.127 | ||
|- | |- | ||
|[[Jipes_|Jipes Yöailakki]] | |[[Jipes_|Jipes Yöailakki]] | ||
| | |7.7.127 | ||
|- | |- | ||
|[[Jumalamoodi|Jupe "Jumalamoodi" Apeteus]] | |[[Jumalamoodi|Jupe "Jumalamoodi" Apeteus]] | ||
| Rivi 92: | Rivi 95: | ||
|[[Kustavi]] | |[[Kustavi]] | ||
|6.7.127 | |6.7.127 | ||
|- | |||
|[[Luukasat]] | |||
|9.8.127 | |||
|- | |- | ||
|[[nelt5u|Neltsu Unenvire]] | |[[nelt5u|Neltsu Unenvire]] | ||
| | |7.7.127 | ||
|- | |- | ||
|[[Niselia|Niselia Sera Orvendum]] | |[[Niselia|Niselia Sera Orvendum]] | ||
| | |7.7.127 | ||
|- | |- | ||
|[[POMpeli]] | |[[POMpeli]] | ||
| | |12.7.127 | ||
|- | |- | ||
|[[Ralewien|Ralewien Hawthorn]] | |[[Ralewien|Ralewien Hawthorn]] | ||
Nykyinen versio 20. joulukuuta 2025 kello 20.41
| ||||||||
Taidekilta on Kalmakorvella perustettu ja kuningaskunnan laajuisesti toimiva yhdistys, jonka jäseniä ovat taiteilijat ja taidetta arvostelevat. Taidekillan tavoitteena on toimintansa kautta madaltaa kynnystä taiteiluun ryhtymiselle, luoda ja jakaa taidetta koko kuningaskuntaan, ja antaa taiteilijoille mahdollisuus tehdä järjestäytynyttä yhteistyötä. Killalla on omat tilansa Soleasaarella ja Valkearannassa.
Toiminta
Taidekillan jäsenet pitävät keskenään suljettuja kokouksia ja tapaamisia, mutta järjestävät myös avoimia taidetapahtumia. Näitä tapahtumia ovat mm. taideistunnot, kerhotapaamiset ja näyttelyt. Taideistunnoissa jäsenet esittelevät töitään tai projektejaan, ja kiinnostuneet rahoittajat voivat näin löytää itselleen sopivan tekijän. Taidekillan alla toimii kerhoja, esimerkiksi kirjakerho, joka on killan kerhoista ensimmäinen. Kerhon jäsenen ei tarvitse olla taidekillan jäsen.
Jäsenyys
Taidekillan jäseneksi pääsee kuka vain joka osoittaa taitonsa kirjoittamisessa, maalaamisessa, arkkitehtuurissa, tanssissa tai muussa taiteen muodossa. Myös hyvät taiteen arvostelutaidot täyttää jäsenyyden kriteerit. Vanhin tai puheenjohtaja hyväksyy uudet jäsenet taidenäytön arvioituaan ja kertaluonteisen liittymismaksun perittyään.
Alkuperäiset jäsenet:
Alkuperäiset jäsenet ovat olleet perustamassa kiltaa Nokkoshovilla 6.7.127.
| Nimi |
|---|
| Haskraw Sirén |
| Arno Tiedonviima |
| Fredriika Zinnia |
| Kustavi |
| Lakeuksille von Reynir |
| Ralewien Hawthorn |
| Sisu Meunehoff |
| TheWezurd |
| Valtsa Pohjantuuli |
| Viiru Viirulainen |
Vanhimmat
Vanhimmat ovat päävastuussa killan toiminnasta yhdessä puheenjohtajan kanssa. He ovat henkilöitä, jotka ovat tehneet Sarastuksessa merkittävää työtä taiteen ja kulttuurin eteen.
Taidekillan vanhimmat:
| Nimi | Liittymispäivä |
|---|---|
| Haskraw Sirén | 6.7.127 |
| hemuwu | 6.7.127 |
| Jipes Yöailakki | 7.7.127 |
| Jupe "Jumalamoodi" Apeteus | 6.7.127 |
| Kustavi | 6.7.127 |
| Luukasat | 9.8.127 |
| Neltsu Unenvire | 7.7.127 |
| Niselia Sera Orvendum | 7.7.127 |
| POMpeli | 12.7.127 |
| Ralewien Hawthorn | 6.7.127 |
| Viiru Viirulainen | 6.7.127 |
Puheenjohtaja
Puheenjohtaja järjestää killan kokoukset, vastaa budjetista ja katsoo että tapahtumat sujuvat.
| Nimi | Aikakausi |
|---|---|
| Haskraw Sirén | 25.9.127 - nykyhetki |
| Jupe "Jumalamoodi" Apeteus | 14.8. - 25.9.127 |
| Haskraw Sirén | 6.7. - 14.8.127 |