Toggle menu
Toggle preferences menu
Toggle personal menu
Et ole kirjautunut
Your IP address will be publicly visible if you make any edits.

Ero sivun ”Valonkaiku” versioiden välillä

Sarastus Wikistä
Qn2 (keskustelu | muokkaukset)
Päivitetty Qn2 hahmosivua
Qn2 (keskustelu | muokkaukset)
p Pikku lisäyksiä, tarkennuksia, korjailuja
 
(12 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä)
Rivi 10: Rivi 10:
| valign="top" style="height:100px" |[[Tiedosto:Qvin Valonkaiku.png|keski|175px]]
| valign="top" style="height:100px" |[[Tiedosto:Qvin Valonkaiku.png|keski|175px]]
|-
|-
! colspan="2" style="font-size:x-small; text-align:center; color:gray" |'''''Qvin Valonkaiku, 670 jVM.'''''
! colspan="2" style="font-size:x-small; text-align:center; color:gray" |'''''Maalaus Qvin Valonkaiusta,'''''
'''''elokuu, 670 jVM.'''''
|-
|-
|- style="background:#cccccc; height:15px; text-align:center; vertical-align:center;"
|- style="background:#cccccc; height:15px; text-align:center; vertical-align:center;"
Rivi 16: Rivi 17:
|-
|-
|- style="text-align:center; vertical-align:center"
|- style="text-align:center; vertical-align:center"
|<span style="font-size:small;">4. toukokuuta 670 [[Jälkeen Merkurion|jVM.]] - Nykyhetki
|<span style="font-size:small;">4. toukokuuta 670 - 16. kesäkuuta 670 [[Jälkeen Merkurion|jVM.]]
|-
|-
|'''<span style="font-size:small;">Edeltäjä:</span>'''<span style="font-size:small;"> [[Yuthak|Yuthak Hoivanliekki]]</span>
|'''<span style="font-size:small;">Edeltäjä:</span>'''<span style="font-size:small;"> [[Yuthak|Yuthak Hoivanliekki]]</span>
|-
|'''<span style="font-size:small;">Seuraaja:</span>'''<span style="font-size:small;"> [[Hasselsson|Hasselsson Rovasvalkia]]</span>
|-
|-
|- style="background:#cccccc; height:15px; text-align:center; vertical-align:center;"
|- style="background:#cccccc; height:15px; text-align:center; vertical-align:center;"
Rivi 24: Rivi 27:
|-
|-
|- style="text-align:center; vertical-align:center"
|- style="text-align:center; vertical-align:center"
|<span style="font-size:small;">27. tammikuuta 656 [[Jälkeen Merkurion|jVM.]] - Nykyhetki
|<span style="font-size:small;">27. tammikuuta 656 [[Jälkeen Merkurion|jVM.]] - ''Nykyhetki''
|-
|-
|'''<span style="font-size:small;">Koulukunta:</span>'''<span style="font-size:small;"> Seesteinen transsendenssi</span>
|'''<span style="font-size:small;">Koulukunta:</span>'''<span style="font-size:small;"> [[Tiedosto:seesteinen_transsendenssi.png|24x24px]] Seesteinen transsendenssi</span>
|-
|-
|- style="background:#cccccc; height:15px; text-align:center; vertical-align:center;"
|- style="background:#cccccc; height:15px; text-align:center; vertical-align:center;"
Rivi 60: Rivi 63:
</div>
</div>
-----
-----
'''Qn2''', tunnetaan myös nimellä '''Qvin Valonkaiku''' (Syntynyt 26. joulukuuta, 624 [[Jälkeen Merkurion|jVM.]]), on [[Totuudenpolku|Totuudenpolun]] Seesteisen transsendenssin koulukunnan [[mestari]]. Hänet tunnetaan [[Polkukansain Yhteisön perustuskirja|Polkukansain Yhteisön]] isänä ja ensimmäisenä [[Arkkiprotektori|arkkiprotektorina]], sekä [[Jalokallio|Jalokallion protektoraatin]] entisenä hallitsijana. Polkukansain Yhteisön synty nähdään usein Qvinin diplomaattisten ponnistuksen tuloksena.
'''Valonkaiku''', tunnetaan myös nimellä '''Qvin Valonkaiku''' (Syntynyt 26. joulukuuta, 624 [[Jälkeen Merkurion|jVM.]]), on [[Totuudenpolku|Totuudenpolun]] Seesteisen transsendenssin koulukunnan [[mestari]], entinen [[Totuudenpolku|Totuudenpolun]] [[temppelinherra]], tunnettu diplomaatti ja lainoppinut. Hänet tunnetaan [[Polkukansain Yhteisön perustuskirja|Polkukansain Yhteisön]] isänä ja ensimmäisenä [[Arkkiprotektori|arkkiprotektorina]], [[Jalokallio|Jalokallion protektoraatin]] entisenä hallitsijana sekä yhtenä [[Viiden Totuuden Prefektuuri|Viiden Totuuden Prefektuurin]] perustajista ja sen toisena entisenä hallitsijana.
 
Polkukansain Yhteisön, palvelimen alkupuolen lääneinvälisen liittouman, syntyä pidetään lähes yksinomaan Qvinin diplomaattisten ponnistuksen tuloksena. Qvin on toiminut yhden läänin, Jalokallion, vasallina ja toisen, Viiden Totuuden Prefektuurin, jaettuna hallitsijana. Qvin toimi keskeisessä asemassa [[Zenyaran konflikti|Zenyaran konfliktin]] neuvotteluissa.
 
=== Elämä ===


== Elämä ==
==== Virran sanansaattajana ====
Qvin aloitti työnsä [[Sarastus|Sarastuksen]] mantereella osana myöhemmin [[Zenyara|Zenyaraksi]] nimetyn pohjoissaaren luostarihanketta, mutta suunnitelma kariutui varhaisessa vaiheessa. Tämän jälkeen hän kierteli ympäri valtakuntaa, kunnes hän asettui asumaan [[Valkeavuo|Valkeavuohon]], Viinasvuon maille, jossa hän levitti mestarina Totuudenpolun oppeja. Myöhemmin hän muutti munkki [[Hasselsson|Hasselssonin]] perustamaan Totuudenpolulle omistettuun lääniin, [[Varjosalo|Varjosaloon]].


=== Mestarina ===
==== Polkukansain Yhteisö ====
Qvin aloitti työnsä Sarastuksen mantereella osana Pohjoissaaren luostarihanketta, mutta suunnitelma kariutui varhaisessa vaiheessa. Tämän jälkeen hän kierteli ympäri valtakuntaa, kunnes hän asettui Valkeavuohon, Viinasvuon maille. Myöhemmin hän siirtyi Hasselssonin mukana Varjosaloon tämän perustaessa uutta lääniä, ja jäi sinne asumaan.
Varjosalosta käsin Qvin alkoi edistämään poliittista yhteisöä polkukansoille. Hän vieraili useassa läänissä harjoittaen diplomatiaa ja sen lopputuloksena syntyi Polkukansain Yhteisö, jonka [[Polkukansain Yhteisön perustuskirja|perustuskirja]] on Qvinin käsialaa. Qvin nimitettiin yhteisön ensimmäiseksi [[Arkkiprotektori|arkkiprotektoriksi]], eli koko yhteisön diplomaattiseksi edustajaksi ja vastuuhenkilöksi. Qvin perusti näihin aikoihin myös [[Asianajotoimisto Valonkaiku|asianajotoimisto Valonkaiun]].


=== Yhtenäiset polkukansat ===
Toimittuaan arkkiprotektorina noin viikon ajan, Qvin perusti Jalokallion protektoraatin keskukseksi Yhteisölle. Qvin rakennutti Jalokallion linnakkeen asuen siellä aina arkkiprotektorin virasta luopumiseensa saakka. Viran jätettyään hän luovutti linnakkeen [[Jalokallio|Helmivirran ritarikunnan]] ja sen ainoan ritarin, Termesh Levi Alveronin haltuun.
Qvin alkoi edistämään poliittista yhteisöä polkukansoille, ja pian hänet nimitettiinkin uuden Polkukansain Yhteisön arkkiprotektoriksi. Toimittuaan arkkiprotektorina noin viikon ajan, perusti Qvin Jalokallion protektoraatin keskukseksi Yhteisölle. Qvin asui Jalokallion linnakkeessa aina virastaan luopumiseensa asti. Hän luovutti linnakkeen Helmivirran ritarikunnan haltuun jättyään viransa.


Arkkiprotektorina Qvin pyrki edistämään yhteistyötä Totuudenpolun ja Kalpean Tähden seuraajien välillä, sekä rakentamaan laajempaa luottamusta läänien kesken. Hän aktiivisesti pyrki edistämään useita eri lääneinvälisiä sopimuksia. Qvin toimi myös Polkukansain Yhteisön edustajana [[Harmion verikokous|Harmion verikokouksessa]].  
Arkkiprotektorina Qvin pyrki edistämään yhteistyötä ja yhteisymmärrystä [[Totuudenpolku|Totuudenpolun]] ja [[Kalpea tähti|Kalpean Tähden]] seuraajien välillä, sekä rakentamaan laajempaa luottamusta läänien kesken. Hän aktiivisesti pyrki edistämään useita eri lääneinvälisiä sopimuksia. Qvin toimi Polkukansain Yhteisön edustajana muun muassa [[Harmion verikokous|Harmion verikokouksessa]].  


=== Paluu polulle ===
==== Viiden Totuuden Prefektuuri ====
Luovuttuaan arkkiprotektorin virasta Qvin keskittyi taas Totuudenpolun seuraamiseen. Hän aloitti Anwei-projektin, jonka tavoitteena oli rakentaa yhteisöllinen kaupunki keskukseksi polkua seuraaville. Qvin suunnitteli kaupungin yhdessä Hasselssonin kanssa, ja kaupungin rakennettua he perustivat Viiden Totuuden Prefektuurin 4.5.670 [[Jälkeen Merkurion|jVM]].
Luovuttuaan arkkiprotektorin virasta Qvin keskittyi taas Totuudenpolun seuraamiseen. Hän aloitti Anwei-projektin, jonka tavoitteena oli rakentaa yksi yhteisö ja kaupunki keskukseksi polkua seuraaville hajanaisen kulkijakunnan yhdistämiseksi. Qvin suunnitteli kaupungin yhdessä Hasselssonin kanssa, ja kaupungin rakennuttua kaksikko perustivat [[Viiden Totuuden Prefektuuri|Viiden Totuuden Prefektuurin]] 4.5.670 [[Jälkeen Merkurion|jVM]]., joka koostui tuolloin daimio [[Nelt5u|Neltsun]] johtamasta [[Natai|Natain]] läänistä, [[kaani]] [[DatArnoGuy|Arnon]] johtamasta [[Varjosalo|Varjosalon]] läänistä sekä [[Sprisa|Sprisan]] johtamalle [[Valkeavuo|Valkeavuolle]] kuuluneesta [[Zenyara|Zenyaran saaresta]].  


Prefektuurin muodostamisen yhteydessä Mestarein Kollegio nimitti hänet Temppelinherraksi, jolloin hänestä tuli Prefektuurin toinen hallitsija yhdessä maallisen lordin rinnalla.
Prefektuurin muodostamisen yhteydessä Mestarein Kollegio nimitti Qvinin [[Temppelinherra|Temppelinherraksi]], jonka myötä hänestä tuli Prefektuurin toinen hallitsija yhdessä maallisen lordin rinnalla.


== Arvonimet, puhuttelutyylit ja kunnianosoitukset ==
Prefektuurin alkuaika oli jokseenkin vakaata, mutta pian lääni ajautui konfliktiin [[Halla|Hallan ruhtinaskunnan]] kanssa Zenyaran saaresta. Qvin oli keskeisessä asemassa neuvottelemassa saaren kohtalosta sekä ennen konfliktia, että sotatoimien jälkeen alustavissa rauhanneuvotteluissa. Lopullinen rauha solmittiin Qvinin ja [[Katvekorpi|Katvekorven]] alustavan sopimuksen pohjalta.


=== Arvonimet ja puhuttelutyylit ===
==== Nykyelämä ====
Konfliktin jälkeen Qvin jätti Temppelinherran roolin ja katosi joksikin aikaa valtakunnasta, mutta sittemmin hänen tiedetään palanneen. Hän on palaamisensa jälkeen viettänyt hiljaiseloa, joskin hän oli ehdolla 26.11.670 Viiden Totuuden Prefektuurissa pidetyissä maaherranvaaleissa, voittaen vaalien ensimmäisen kierroksen, mutta häviten toisella kierroksella vastaehdokkaalleen [[Jipes|Jipes Yöailakille]] äänin 4-5.


* 27.1.656 - 2.3.670 jVM. Hänen viisautensa Qvin Valonkaiku, Seesteisen transsendenssin mestari
=== Nimitykset ja virat ===
* 27.1.656 jVM. - ''Nykyhetki'' Seesteisen transsendenssin [[mestari]]
* 2.3.670 - 6.4.670 jVM. [[Polkukansain Yhteisön perustuskirja|Polkukansain Yhteistön]] [[arkkiprotektori]]
* 8.3.670 - 13.4.670 jVM. [[Jalokallio|Jalokallion]] hallitsija
* 10.3.670 - 8.4.670 jVM. - [[Jalokallio|Helmivirran Ritarikunnan]] suvereeni
* 3.5.670 - 16.6.670 jVM. [[Totuudenpolku|Totuudenpolun]] [[temppelinherra]]


* 2.3.670 - 8.3.121 jVM. Hänen ylhäisyytensä mestari Qvin Valonkaiku, Polkukansain Yhteistön Arkkiprotektori
=== Teokset ja muut työt ===
Kirjallisuus:


* 8.3.670 - 6.4.670 jVM. Hänen ylhäisyytensä mestari Qvin Valonkaiku, Polkukansain Yhteisön arkkiprotektori, Jalokallion hallitsija
* [[Polkukansain Yhteisön perustuskirja]]
* 6.4.670 - 13.4.670 jVM. Hänen ylhäisyytensä mestari Qvin Valonkaiku, Jalokallion hallitsija
* - Anteeksi -
* 3.5.670 jVM. - ''Nykyhetki'' Hänen viisautensa Qvin Valonkaiku, Seesteisen transsendenssin mestari, Totuudenpolun temppelinherra
* AVK/1/670
* AVK/2/670
* AVK/3/670
* Opetus narrista ja diplomaatista
* Opetus rakkaudesta ja tunteista
* Opetus hyvästä, pahasta ja tuomiosta
* Opetus tekemättä olemisesta


=== Kunnianosoitukset ===
Lainsäädäntö:


* 10.3.670 - 8.4.670 - Helmivirran Ritarikunnan Suvereeni
* [[Lainsäädäntö:Jalokallion Kodeksi|Jalokallion kodeksi]]
* [[Lainsäädäntö:Viiden Totuuden Prefektuurin Lainsäädäntö|Viiden Totuuden Prefektuurin lainsäädäntö]]
* [[Lainsäädäntö:Valkeavuon lakikokoelma|Valkeavuon lakikokoelma]] (alkuperäinen pohja)


=== Koko puhuttelutyyli ===
[[Luokka:Henkilöt]]
Hänen viisautensa, Qvin Valonkaiku, Seesteisen transsendenssin mestari, Totuuden temppelin & Aamunkoiton kulkijain vartija

Nykyinen versio 27. marraskuuta 2025 kello 13.38

Qvin Valonkaiku

Qvin Valonkaiku
Maalaus Qvin Valonkaiusta,

elokuu, 670 jVM.

Totuudenpolun Temppelinherra
4. toukokuuta 670 - 16. kesäkuuta 670 jVM.
Edeltäjä: Yuthak Hoivanliekki
Seuraaja: Hasselsson Rovasvalkia
Totuudenpolun Mestari
27. tammikuuta 656 jVM. - Nykyhetki
Koulukunta: Seesteinen transsendenssi
Jalokallion hallitsija
7. maaliskuuta 670 - 13. huhtikuuta 670 jVM.
Seuraaja: Termesh Levi Alveron
Polkukansain Yhteisön Arkkiprotektori
2. maaliskuuta 670 - 6. huhtikuuta 670 jVM.
Seuraaja: N/A
Tiedot
Syntynyt: 26. joulukuuta, 624 jVM.
Uskonto: Totuudenpolku
____________________________
Nimikirjoitus

Valonkaiku, tunnetaan myös nimellä Qvin Valonkaiku (Syntynyt 26. joulukuuta, 624 jVM.), on Totuudenpolun Seesteisen transsendenssin koulukunnan mestari, entinen Totuudenpolun temppelinherra, tunnettu diplomaatti ja lainoppinut. Hänet tunnetaan Polkukansain Yhteisön isänä ja ensimmäisenä arkkiprotektorina, Jalokallion protektoraatin entisenä hallitsijana sekä yhtenä Viiden Totuuden Prefektuurin perustajista ja sen toisena entisenä hallitsijana.

Polkukansain Yhteisön, palvelimen alkupuolen lääneinvälisen liittouman, syntyä pidetään lähes yksinomaan Qvinin diplomaattisten ponnistuksen tuloksena. Qvin on toiminut yhden läänin, Jalokallion, vasallina ja toisen, Viiden Totuuden Prefektuurin, jaettuna hallitsijana. Qvin toimi keskeisessä asemassa Zenyaran konfliktin neuvotteluissa.

Elämä

Virran sanansaattajana

Qvin aloitti työnsä Sarastuksen mantereella osana myöhemmin Zenyaraksi nimetyn pohjoissaaren luostarihanketta, mutta suunnitelma kariutui varhaisessa vaiheessa. Tämän jälkeen hän kierteli ympäri valtakuntaa, kunnes hän asettui asumaan Valkeavuohon, Viinasvuon maille, jossa hän levitti mestarina Totuudenpolun oppeja. Myöhemmin hän muutti munkki Hasselssonin perustamaan Totuudenpolulle omistettuun lääniin, Varjosaloon.

Polkukansain Yhteisö

Varjosalosta käsin Qvin alkoi edistämään poliittista yhteisöä polkukansoille. Hän vieraili useassa läänissä harjoittaen diplomatiaa ja sen lopputuloksena syntyi Polkukansain Yhteisö, jonka perustuskirja on Qvinin käsialaa. Qvin nimitettiin yhteisön ensimmäiseksi arkkiprotektoriksi, eli koko yhteisön diplomaattiseksi edustajaksi ja vastuuhenkilöksi. Qvin perusti näihin aikoihin myös asianajotoimisto Valonkaiun.

Toimittuaan arkkiprotektorina noin viikon ajan, Qvin perusti Jalokallion protektoraatin keskukseksi Yhteisölle. Qvin rakennutti Jalokallion linnakkeen asuen siellä aina arkkiprotektorin virasta luopumiseensa saakka. Viran jätettyään hän luovutti linnakkeen Helmivirran ritarikunnan ja sen ainoan ritarin, Termesh Levi Alveronin haltuun.

Arkkiprotektorina Qvin pyrki edistämään yhteistyötä ja yhteisymmärrystä Totuudenpolun ja Kalpean Tähden seuraajien välillä, sekä rakentamaan laajempaa luottamusta läänien kesken. Hän aktiivisesti pyrki edistämään useita eri lääneinvälisiä sopimuksia. Qvin toimi Polkukansain Yhteisön edustajana muun muassa Harmion verikokouksessa.

Viiden Totuuden Prefektuuri

Luovuttuaan arkkiprotektorin virasta Qvin keskittyi taas Totuudenpolun seuraamiseen. Hän aloitti Anwei-projektin, jonka tavoitteena oli rakentaa yksi yhteisö ja kaupunki keskukseksi polkua seuraaville hajanaisen kulkijakunnan yhdistämiseksi. Qvin suunnitteli kaupungin yhdessä Hasselssonin kanssa, ja kaupungin rakennuttua kaksikko perustivat Viiden Totuuden Prefektuurin 4.5.670 jVM., joka koostui tuolloin daimio Neltsun johtamasta Natain läänistä, kaani Arnon johtamasta Varjosalon läänistä sekä Sprisan johtamalle Valkeavuolle kuuluneesta Zenyaran saaresta.

Prefektuurin muodostamisen yhteydessä Mestarein Kollegio nimitti Qvinin Temppelinherraksi, jonka myötä hänestä tuli Prefektuurin toinen hallitsija yhdessä maallisen lordin rinnalla.

Prefektuurin alkuaika oli jokseenkin vakaata, mutta pian lääni ajautui konfliktiin Hallan ruhtinaskunnan kanssa Zenyaran saaresta. Qvin oli keskeisessä asemassa neuvottelemassa saaren kohtalosta sekä ennen konfliktia, että sotatoimien jälkeen alustavissa rauhanneuvotteluissa. Lopullinen rauha solmittiin Qvinin ja Katvekorven alustavan sopimuksen pohjalta.

Nykyelämä

Konfliktin jälkeen Qvin jätti Temppelinherran roolin ja katosi joksikin aikaa valtakunnasta, mutta sittemmin hänen tiedetään palanneen. Hän on palaamisensa jälkeen viettänyt hiljaiseloa, joskin hän oli ehdolla 26.11.670 Viiden Totuuden Prefektuurissa pidetyissä maaherranvaaleissa, voittaen vaalien ensimmäisen kierroksen, mutta häviten toisella kierroksella vastaehdokkaalleen Jipes Yöailakille äänin 4-5.

Nimitykset ja virat

Teokset ja muut työt

Kirjallisuus:

  • Polkukansain Yhteisön perustuskirja
  • - Anteeksi -
  • AVK/1/670
  • AVK/2/670
  • AVK/3/670
  • Opetus narrista ja diplomaatista
  • Opetus rakkaudesta ja tunteista
  • Opetus hyvästä, pahasta ja tuomiosta
  • Opetus tekemättä olemisesta

Lainsäädäntö: